ACTA 2, Europa protestuje

W związku z nadchodzącym głosowaniem nad dyrektywą popularnie nazywaną ACTA 2, 23 marca 2019 przez Europę przelała się fala protestów przeciw. Protestujący podnoszą, że prawo mogące powstać w związku z przyjęciem dyrektywy niesie niebezpieczeństwa takie jak:

  • Cenzura niewygodnych treści, np pisarz niewyrażający zgody na niepochlebne recenzje, politycy blokujący doniesienia o antyrządowych demonstracjach. Pod pretekstem łamania praw autorskich.
  • Monopolizacja rynku serwisów internetowych umożliwiających publikację własnych treści poprzez konieczność implementacji algorytmów wyszukujących skopiowane treści. Algorytmy są bardzo kosztowne i pozwolić sobie na nie mogą tylko najwięksi gracze.
  • Zamknięcie ust małym twórcom- komentatorom, recenzentom poprzez likwidację im dostępu do korzystania z platform typu Youtube. Przeciwnicy tzw ACTA2 podnoszą, że dyrektywa przerzuca odpowiedzialność za przestrzeganie praw autorskich z tworzącego treści na firmę oferującą dla nich hosting (jak np Youtube, Facebook itp), co w konsekwencji może doprowadzić do tego, że dla firm hostujących przestanie być opłacalne publikowanie treści dostarczanych przez małych twórców, przez co zmienią się w nadawców treści podobnych do telewizji.

Powyższa lista jest pobieżnym zarysowaniem sytuacji… ja jestem tylko od fotografowania i to jest mój wkład we wsparcie protestu. Więcej analiz potencjalnych zagrożeń znajdziecie w materiałach publikowanych przez komentatorów, których uwieczniłem na zdjęciach. Tam niżej Wam je zalinkuję.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ACTA 2, protest w Warszawie

Tym razem protest przeciw tzw ACTA 2 miał formę pikiety poprzedzonej krótkim marszem wzdłuż ulicy Marszałkowskiej. Protestujący ruszyli z Patelni pod warszawską siedzibę Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. Co ciekawe, z punktu widzenia organizacji, marsz przeszedł podziemiami pod ulicą Marszałkowską, a następnie chodnikiem wzdłuż niej… co jest bardzo nietypowe dla demonstracji. Zapewne było to możliwe ze względu na niewielką ilość protestujących. Jak powiedział jeden z mówców, odnosząc się do frekwencji- przegraliśmy. Bo choć politycy zauważyli społeczny sprzeciw i w kolejnych głosowaniach mniej ochoczo wspierali kontrowersyjną dyrektywę, to jednak głos ulicy był zbyt cichy by przekonać ich dostatecznie wielu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przemawiający na pikiecie ws ACTA 2 w Warszawie

Oprócz samego protestu, obfotografowałem większość przemawiających. Dzięki ładnego, acz trudnemu, oświetleniu wyszło to całkiem fajnie. Zapraszam do obejrzenia… a jak kto chce posłuchać co mają do powiedzenia w sprawie tzw ACTA 2 to dla niego, pod zdjęciami umieszczam linki do komentarzy w sprawie od tychże osób (jeśli wiem jak je znaleźć w internecie)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krzysztof ‘Ator’ Woźniak, Youtube: Wideoprezentacje

Wybrane materiały Atora, nt tzw ACTA2:
Rozmowa z Michałem Dydyczem, na temat konsekwencji głosowania ws tzw ACTA2 w marcu 2019
Czy będzie jeszcze jedno głosowanie nad ACTA2?
Ukryte cele ACTA2
krzysztof ator woźniak wideoprezentacje protestuje

krzysztof ator woźniak wideoprezentacje przemówienie

krzysztof ator na ulicy jasnej

Marcin Osadowski, Youtube: NPTV

Nagranie protestu, wszystkie przemówienia i kilka wywiadów.

marcin osadowski nptv

marcin osadowski protestuje

marcin osadowski  przemowienie nptv

Carrioner, Youtube: Carrioner

Stream z protestu
O przesunięciu terminu głosowania ze względu na protesty
Krytyka protestujących

Carrioner na proteście

Carrioner na ACTA2

Carrioner stream warszawa

Piotr Korczarowski, Youtube: eMisjaTV

Realcja z protestu
RODO, ACTA, IPN – znajdzie się paragraf

emisja piotr korczarowski

piotr korczarowski emisja

Maciej Józefowicz, Partia Zieloni

Fanpage Macieja Józefowicza

partia zielonych acta

partia zielonych acta 2

Ewa Infelt, partia Razem

ewa infelt partia razem

ewa infelt przemawia na protescie ws acta2

Jan Bodakowski

jan bodakowski

bodakowski jan

Karol Wilkosz, partia Wolność, Konfederacja

karol wilkosz konfederacja

Janusz Kunowski, współorganizator protestu

janusz kunowski organizator protestu

Politycy kłamią i inne zdjęcia

Na pierwszym proteście nagrałem vloga i też robiłem zdjęcia… ale w zupełnie innym stylu. Zapraszam do obejrzenia:

Warto pamiętać, kto jak głosował. Ku pamięci przygotowywane są infografiki przedstawiające nazwiska europosłów. Poniżej grafika przygotowana przez Polexit.pl… oraz grafika którą opublikowano na fanpejdżu Platformy Obywatelskiej kilka dni przed głosowaniem. Szczyt hipokryzji:
acta2-kto-jak-glosowal-platforma-obywatelska-parlament-europejski

Vlog z czerwcowego protestu: